Untitled-1

کارکرد HRM و نقش آن در فرآیندهای سازمانی

از میان تمامی عملکردهای پشتیبانی، عملکرد مدیریت منابع انسانی (HRM) جزء حیاتی هر سازمانی است. جدای از امور مالی که به عنوان رگ حیات عملکردهای پشتیبانی سازمانی عمل می کند، عملکرد مدیریت منابع انسانی بیش از هر کارکرد پشتیبانی دیگری، وظیفه تضمین اجرای سیاست ها و رویه های سازمانی و رسیدگی به شکایات کارکنان را دارد.

نقش در حال تغییر عملکرد منابع انسانی

از میان تمامی عملکردهای پشتیبانی، عملکرد مدیریت منابع انسانی (HRM) جزء حیاتی هر سازمانی است. جدای از امور مالی که به عنوان رگ حیات عملکردهای پشتیبانی سازمانی عمل می کند، عملکرد مدیریت منابع انسانی بیش از هر کارکرد پشتیبانی دیگری، وظیفه تضمین اجرای سیاست ها و رویه های سازمانی و رسیدگی به شکایات کارکنان را دارد. برای مثال، در بسیاری از سازمان ‌ها، کارکرد مدیریت منابع انسانی متداول است که استخدام، آموزش، ارائه کمک در حین ارزیابی، راهنمایی کارکنان، و تصمیم‌ گیری در مورد ساختار و نمرات پرداخت را با هم ترکیب کند. این بدان معنی است که عملکرد مدیریت منابع انسانی وظیفه خود را دارد که در آن باید از طرف “افراد” فرآیند های سازمانی مراقبت کند. با توجه به این واقعیت که صعود بخش خدمات (IT، خدمات مالی، BPO) به این معنی است که افراد دارایی های کلیدی سازمان ها هستند، اهمیت عملکرد مدیریت منابع انسانی به لطف برتری بخش خدمات با جهش و مرزهای زیادی افزایش یافته است. این امر به بسیاری از متخصصان مشتاق منابع انسانی انگیزه داده است تا به لطف تقاضای فزاینده برای متخصصان منابع انسانی، در زمینه منابع انسانی شغلی ایجاد کنند.

تغییر مفهوم از واکنشی به پیشگیرانه

بسیاری از افراد مدیر منابع انسانی را فردی می دانند که به شکایات کارمندان رسیدگی می کند، در زمان ارزیابی ظاهر می شود و به طور کلی تنها زمانی مفید است که نیاز واقعی به او وجود داشته باشد. این تفکر کلاسیک دنیای قدیمی است که در آن مدیران منابع انسانی تنها به این فعالیت ها محدود می شدند. دلیل چنین تصوراتی این است که بیشتر ما عادت داریم که والدین و دیگر افراد نسل قدیمی به مدیران منابع انسانی به عنوان افسران کار اشاره کنند که وظیفه آنها رسیدگی به حقوق و دستمزد و اختلافات است. با این حال، زمان تغییر کرده است و در دهه های اخیر، عملکرد منابع انسانی به خودی خود به عنوان یک عملکرد کلیدی ظاهر شده است که در آن متخصصان منابع انسانی ماهیت فعال و پیشگیرانه دارند. این بدان معناست که مدیران منابع انسانی به جای اینکه منتظر بمانند تا بحران ظاهر شود و سپس آن را حل کنند، بحران ها را پیش بینی می کنند و از وقوع آنها جلوگیری می کنند.

علاوه بر این، برخلاف نسل ‌های قبلی که احتمال اعتصاب و تعطیلی سازمان‌ ها در بخش تولید وجود داشت، بخش خدمات جایی برای این موارد ندارد و از این رو، نقش متخصصان منابع انسانی به جایی رسیده است که آنها به جایی رسیده ‌اند. از حالت واکنشی به حالت فعال. این بدان معناست که در بسیاری از شرکت ‌های چندملیتی، متخصصان منابع انسانی به طور منظم جلساتی را با کارکنان برگزار می‌ کنند تا شکایات آنها را درک کنند، به دنبال بازخورد باشند و به طور کلی بر نحوه جلوگیری از وقوع هر نوع بحران تمرکز کنند.

حرفه ای های منابع انسانی و تقاضا برای دوره های HR

در واقع، جدای از استخدام، آموزش، و حقوق و دستمزد، که هنوز هم اهمیت زیادی برای عملکرد مدیریت منابع انسانی دارند، افزودن فعالیت‌هایی که در بالا ذکر شد، به این حرفه‌ی کسل‌کننده و بی‌حوصله، جذابیت بخشیده است. جای تعجب نیست که موسساتی مانند XLRI شاهد افزایش تقاضا برای دوره های خود در HR بوده اند. علاوه بر این، حتی در سایر موسسات مدیریتی، تعداد فارغ التحصیلانی که منابع انسانی را به عنوان تخصص خود انتخاب می کنند، افزایش یافته است. همه این روندها به این نتیجه می رسند که حرفه منابع انسانی اکنون به خوبی مورد توجه است و چیزی که به حاشیه کشیده نشده است.

حرفه ای های منابع انسانی نیز از آن لذت می برند

نقش متغیر عملکرد HRM به ویژه در بخش IT و BPO مشهود است، جایی که آنها همچنین درگیر سازماندهی رویدادهای خارج از محل هستند، که در یک استراحتگاه یا در یک هتل برگزار می شود و فرصتی را برای کارمندان فراهم می کند تا در مورد مسائل یک طوفان فکری کنند. به شیوه ای آرام و آهسته خارج از محدوده دفتر. این روند عملکرد مدیریت منابع انسانی را بسیار شلوغ کرده است، زیرا برنامه ریزی های زیادی برای سازماندهی این رویدادها انجام می شود و در واقع، در شرکت های چندملیتی مانند Fidelity، اکنون این کار توسط کارکنان اختصاصی منابع انسانی جدا از کارکنان عادی انجام می شود.

شرکت «توسعه دهندگان سرمایه سازمانی بهین کاو» با استفاده از اساتید تراز اول کشور و بعضاً بین المللی، ایجاد زیرساختهای لازم منابع انسانی، سخت افزاری و نرم افزاری آمادگی دارد نسبت به برگزاری دوره های آموزشی و بسته های یادگیری مختلف در زمینه مدیریت، روانشناسی، ارزیابی عملکرد منابع انسانی، دانش و مهارت مدیریت پروژه، بسته های تربیت مدیر، مدیریت عملکرد و … به صورت حضوری و برخط (آنلاین) برای سازمان ها، شرکت ها و مشتریان خود اقدام نماید.

مدیریت منابع انسانی

همه حقوق این سایت برای «شرکت بهین کاو» محفوظ است.