Untitled-1

مدیریت منابع انسانی

منابع انسانی بدون شک کلیدی ترین منابع یک سازمان هستند، آسان ترین و سخت ترین برای مدیریت! اهداف مدیریت منابع انسانی از نیازسنجی نیروی انسانی تا مدیریت و حفظ آن را در بر می گیرد. بدین منظور مدیریت منابع انسانی مسئول طراحی و اجرای مؤثر سیاست ها، رویه ها و برنامه های مختلف است. همه چیز در مورد توسعه و مدیریت دانش، مهارت ها، خلاقیت، استعداد و استفاده بهینه از آنهاست.

منابع انسانی بدون شک کلیدی ترین منابع یک سازمان هستند، آسان ترین و سخت ترین برای مدیریت! اهداف مدیریت منابع انسانی از نیازسنجی نیروی انسانی تا مدیریت و حفظ آن را در بر می گیرد. بدین منظور مدیریت منابع انسانی مسئول طراحی و اجرای مؤثر سیاست ها، رویه ها و برنامه های مختلف است. همه چیز در مورد توسعه و مدیریت دانش، مهارت ها، خلاقیت، استعداد و استفاده بهینه از آنهاست.

مدیریت منابع انسانی تنها به مدیریت و بهره برداری بهینه از عقل انسان محدود نمی شود. همچنین بر مدیریت سرمایه فیزیکی و عاطفی کارکنان تمرکز دارد. با توجه به پیچیدگی های موجود، دامنه مدیریت منابع انسانی هر روز در حال گسترش است.

برنامه ریزی منابع انسانی، استخدام (استخدام و گزینش)، آموزش و توسعه، مدیریت حقوق و دستمزد، پاداش ها و تقدیرنامه ها، روابط صنعتی، رسیدگی به شکایات، رویه های قانونی و غیره را پوشش می دهد، اما به عبارت دیگر، می توان گفت که در مورد توسعه و پیشبرد اهداف در زمینه منابع انسانی است. مدیریت روابط هماهنگ در محل کار و ایجاد تعادل بین اهداف سازمانی و اهداف فردی.

دامنه مدیریت منابع انسانی وسیع و گسترده است. بنابراین، تعریف مختصر آن بسیار دشوار است. با این حال، ما ممکن است بتوانیم دامنه مدیریت منابع انسانی را در سرفصل های زیر طبقه بندی کنیم:

مدیریت منابع انسانی در مدیریت پرسنل: این معمولاً مدیریت مستقیم نیروی انسانی است که شامل برنامه ریزی نیروی انسانی، استخدام (استخدام و انتخاب)، آموزش و توسعه، القاء و جهت گیری، انتقال، ارتقاء، جبران خسارت، اخراج و تعدیل نیرو، بهره وری کارکنان است. هدف کلی در اینجا تعیین رشد، توسعه و اثربخشی فردی است که به طور غیر مستقیم به توسعه سازمانی کمک می کند.

همچنین شامل ارزیابی عملکرد، توسعه مهارت‌ های جدید، پرداخت دستمزد ها، مشوق ‌ها، کمک هزینه ‌ها، سیاست ‌ها و رویه ‌های سفر و سایر دوره‌ های اقدامات مرتبط است.

مدیریت منابع انسانی در رفاه کارکنان: این جنبه خاص از HRM به شرایط کاری و امکانات در محل کار می پردازد. این شامل طیف گسترده ای از مسئولیت ها و خدمات مانند خدمات ایمنی، خدمات بهداشتی، صندوق های رفاه، تامین اجتماعی و خدمات پزشکی است. همچنین انتصاب افسران ایمنی، ارزش بخشیدن به محیط برای کار، حذف خطرات محل کار، حمایت مدیریت ارشد، ایمنی شغلی، حفاظت از ماشین آلات، نظافت، تهویه و روشنایی مناسب، سرویس بهداشتی، مراقبت های پزشکی، مزایای بیماری، مزایای جراحات شغلی، آسیب های شخصی را پوشش می دهد. مزایا، مزایای زایمان، مزایای بیکاری و مزایای خانواده.

همچنین به نظارت، مشاوره کارکنان، برقراری روابط هماهنگ با کارکنان، آموزش و پرورش مربوط می شود. رفاه کارکنان عبارت است از تعیین نیازهای واقعی کارکنان و برآورده ساختن آنها با مشارکت فعال مدیران و کارکنان. علاوه بر این، از امکانات سفره خانه، مهدکودک، اتاق های استراحت و ناهار، مسکن، حمل و نقل، کمک های پزشکی، آموزش، بهداشت و ایمنی، امکانات تفریحی و غیره نیز مراقبت می کند.

مدیریت منابع انسانی در روابط صنعتی: از آنجایی که حوزه بسیار حساسی است، نیاز به تعامل دقیق با اتحادیه های کارگری یا کارگری، رسیدگی به شکایات آنها و حل و فصل موثر اختلافات به منظور حفظ صلح و هماهنگی در سازمان دارد.

هنر و علم درک روابط استخدامی (اتحادیه-مدیریت)، مشاوره مشترک، تشریفات انضباطی، حل مشکلات با تلاش متقابل، درک رفتار انسانی و حفظ روابط کاری، چانه زنی جمعی و حل و فصل اختلافات است.

هدف اصلی حفظ منافع کارکنان از طریق تامین بالاترین سطح درک تا حدی است که تأثیر منفی بر سازمان بر جای نگذارد. این در مورد ایجاد، رشد و ترویج دموکراسی صنعتی برای حفظ منافع کارکنان و مدیریت است.

دامنه مدیریت منابع انسانی بسیار گسترده است، بنابراین نمی توان به طور خلاصه نوشت. با این حال، به منظور راحتی و توسعه درک در مورد موضوع، ما آن را به سه دسته که در بالا ذکر شد تقسیم می کنیم.

شرکت «توسعه دهندگان سرمایه سازمانی بهین کاو» با استفاده از اساتید تراز اول کشور و بعضاً بین المللی، ایجاد زیرساختهای لازم منابع انسانی، سخت افزاری و نرم افزاری آمادگی دارد نسبت به برگزاری دوره های آموزشی و بسته های یادگیری مختلف در زمینه مدیریت، روانشناسی، ارزیابی عملکرد منابع انسانی، دانش و مهارت مدیریت پروژه، بسته های تربیت مدیر، مدیریت عملکرد و … به صورت حضوری و برخط (آنلاین) برای سازمان ها، شرکت ها و مشتریان خود اقدام نماید.

همه حقوق این سایت برای «شرکت بهین کاو» محفوظ است.