Untitled-1

شخصیت شناسی

تست نئو (NEO) | پرسشنامه ۵ عاملی شخصیت

تست نئو (NEO) چیست و چه کاربردی دارد؟

تست نئو یکی از اصلی‌ترین موارد تست روانشناسی است که در بررسی وجوه شخصیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. روانشناسان برای بررسی شخصیت فرد معمولاً از این آزمون استفاده می‌کنند. تست نئو می‌تواند درمانگر را در تشخیص اختلالات روانی فرد راهنمایی کند و ذهنیت او را در مورد درمان‌جو تکمیل نماید. اگر قصد استفاده از این آزمون را دارید یا می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره آن به دست بیاورید، این مطلب را مطالعه نمایید. ضمن اینکه برای انجام این تست مهم بهتر است از یک مشاور متخصص کمک بگیرید. از روانشناس خود بخواهید به تعریف ابعاد شخصیت بپردازد تا نوع شخصیت خودتان را بهتر بشناسید.

تاریخچه تست نئو (NEO)

تست نئو که تحت عنوان مدل پنج عاملی نیز شناخته می‌شود، توسط نظریه پردازانی به نام‌های مک گری و کاستا ساخته شده است. ۵ عاملی که در تست نئو به عنوان 5 عامل اصلی شخصیت مطرح می‌شوند در طی سال‌ها پژوهش و تحقیق از طریق روش تحلیل عاملی به دست آمده‌اند.  نسخه اولیه این تست در سال ۱۹۷۸ منتشر شد اما پس از آن سه بار مجدداً مورد بازنگری قرار گرفت. در حال حاضر دو نسخه فرم بلند و نسخه فرم کوتاه از این آزمون وجود دارد. نسخه بلند تست نئو ۲۴۰ سؤالی است و در هر کدام از این ۵ عامل ۶ صفت خاص را بررسی می‌کند. اما نسخه کوتاه تنها ۶۰ سؤال دارد و فقط به بررسی همان ۵ عامل اصلی می‌پردازد.

تست نئو (NEO) چه چیزهایی را بررسی می‌کند؟

مک گری و کاستا در مدل ۵ عاملی خود توانسته‌اند از دل هزاران صفت شخصیتی که در انسان وجود دارد ۵ عامل بزرگ را پیدا کنند که به همین خاطر به این نظریه Big five نیز گفته می‌شود. این ۵ عامل بزرگ که در این تست مورد بررسی قرار می‌گیرد روان رنجورخویی، برون گرایی، گشودگی نسبت به تجربه، توافق پذیری و وظیفه شناسی را شامل می‌شود. 

مشخصات  تست شخصیت شناسی

تعداد سوالاتمدت پاسخگویینوع تفسیرهزینه
۲۴۰ سوال۳۵ تا ۴۰ دقیقهکامل با ارائه راهکار۵۰ هزار تومان

شروع تست شخصیت شناسی

همه حقوق این سایت برای «شرکت بهین کاو» محفوظ است.