Untitled-1

استفاده روزافزون از کارکنان قراردادی و کارگران موقت در دنیای شرکت ها

اخیراً، روندی که در دنیای شرکت ها قابل توجه بوده است مربوط به افزایش استفاده از کارکنان قراردادی و کارگران موقت به عنوان بخشی از عملیات سازمان است. روندی که چند دهه قبل از آن شروع شده بود، اکنون به پدیده ای تبدیل شده است که تقریباً 25 تا 30 درصد از نیروی کار در شرکت های بزرگ را کارکنان قراردادی و کارگران موقت تشکیل می دهند.

استخدام کارکنان موقت و قراردادی

اخیراً، روندی که در دنیای شرکت ها قابل توجه بوده است مربوط به افزایش استفاده از کارکنان قراردادی و کارگران موقت به عنوان بخشی از عملیات سازمان است. روندی که چند دهه قبل از آن شروع شده بود، اکنون به پدیده ای تبدیل شده است که تقریباً 25 تا 30 درصد از نیروی کار در شرکت های بزرگ را کارکنان قراردادی و کارگران موقت تشکیل می دهند. آنچه تاکنون برای توابع جانبی مانند HR، Admin، Finance و خدمات در نظر گرفته شده بود، اکنون به عملکردهای اصلی مانند مدیریت پروژه، آزمایش، و حتی کل تیم هایی که با ارائه دهندگان برون سپاری قرارداد بسته شده اند، گسترش یافته است. داشتن کارکنان قراردادی پیامدهای زیادی دارد و دلیل اصلی اینکه چرا بسیاری از شرکت‌ها به دنبال کارگران قراردادی و موقت هستند، عامل هزینه است که اصلی ترین عامل است و عوامل ثانویه مانند استخدام در کوتاه‌مدت، کاهش هزینه‌های اضافی و یافتن مهارت‌های مناسب که برون‌سپاری می‌شود، ارائه دهندگان می توانند به شرکت ها عرضه کنند. هر یک از این عوامل را در بخش های بعدی بررسی خواهیم کرد. در اینجا ذکر این نکته کافی است که رکود ادامه دار نیز به استخدام کارگران موقت بیشتر کمک کرده است زیرا همگرایی هزینه ها و سایر عوامل همراه با این واقعیت که پس از پایان پروژه، کارگران موقت می توانند اخراج شوند، همگی دلایلی برای افزایش رشد هستند. در استخدام کارگران قراردادی

مزایای Temps استخدام

با توجه به این واقعیت که هزینه یکی از ملاحظات کلیدی برای استخدام کارگران موقت است، طبیعی است که شرکت ها وسوسه شوند تا آنها را استخدام کنند. شرکت ها باید نگران پرداخت هزینه های مراقبت های بهداشتی یا تامین اجتماعی خود باشند و همچنین نباید نگران مشارکت در صندوق های بازنشستگی و سایر مزایا باشند. علاوه بر این، این واقعیت است که استخدام در مدت زمان کوتاه اغلب برای بسیاری از شرکت‌ها دشوار است، زیرا زمانی برای ورود کارکنان جدید وجود دارد و با استخدام کارگران موقت، می‌توان این زمان را از بین برد. علاوه بر این، گاهی اوقات ممکن است شرکت‌ها کارکنانی با مهارت‌های دلخواه پیدا نکنند که بتوانند در مدت کوتاهی استخدام شوند. با ارائه دهندگان برون سپاری آماده برای قدم گذاشتن در چنین شرایطی، برای شرکت ها آسان تر می شود که به کارگران موقتی که می توانند به سرعت افزایش پیدا کنند، تکیه کنند. جدای از این، پس از اتمام پروژه می توان آنها را بیکار کرد که در مورد کارکنان دائمی نمی توان آن را انجام داد. علاوه بر این، برخی از عملکردها مانند آزمایش و کنترل کیفیت نیاز به تخصص ویژه ای دارند که ممکن است در داخل در دسترس نباشد و بنابراین، کارگران موقت می توانند این سناریو را پر کنند.

معایب استخدام موقت

البته این بدان معنا نیست که کارگران قراردادی یک گلوله جادویی برای عوامل ذکر شده در بالا هستند. برعکس، زمان‌های استخدام دارای جنبه‌های منفی زیادی است که شامل مسئولیت‌پذیری، پایبندی به سیاست‌ها، قراردادهای مبهم منجر به اختلاف و مسئولیت و کنترل کلی بر منابع می‌شود. به عنوان مثال، در بسیاری از شرکت‌ها، مدیران متوجه می‌شوند که اگرچه کارگران موقت بهتر از کارکنان دائمی کار می‌کنند، زیرا نیاز به راضی کردن کارفرما برای به دست آوردن کار بیشتر برای شرکت‌هایشان است، اما موضوع کنترل کلی و مسئولیت‌پذیری جدا از مسئولیت باید مورد توجه قرار گیرد. نکته اینجاست که کارگران موقت بالاخره بخشی از یک شرکت دیگر هستند و از این رو، وظایف و مشاغل حیاتی به دلیل این جنبه ها نمی توانند به آنها اختصاص داده شوند. جدای از این، در صورتی که کارگران موقت مطابق انتظارات عمل نکنند و در میانه راه از پروژه خارج شوند، اختلاف ایجاد می شود. نمونه‌های زیادی در دنیای شرکت‌ها وجود دارد که کارگران موقت در انجام تعهدات قراردادی خود شکست خورده‌اند که منجر به اختلافات طولانی بین شرکت‌ها و ارائه‌دهندگان برون‌سپاری می‌شود. در مرحله بعد، بسیاری از کارگران موقت نسبت به پروژه احساس مالکیت ندارند، زیرا می‌دانند که در بین کارمندان قرار دارند و این می‌تواند منجر به موقعیت‌های مضحک نیز شود.

اندیشه های پایانی

در نهایت، پس از احتساب نکات مثبت و منفی، مشخص می‌شود که عمل به کارگیری کارگران موقت ارزشی برای شرکت‌ها می‌افزاید و به شرطی که آنها به خوبی مدیریت شوند و قراردادها با شرایط واضح و بدون ابهام تنظیم شوند، عمل یا استخدام کارگران موقت انجام می‌شود. می تواند منجر به صرفه جویی در هزینه و افزایش بهره وری و سودآوری شود.

شرکت «توسعه دهندگان سرمایه سازمانی بهین کاو» با استفاده از اساتید تراز اول کشور و بعضاً بین المللی، ایجاد زیرساختهای لازم منابع انسانی، سخت افزاری و نرم افزاری آمادگی دارد نسبت به برگزاری دوره های آموزشی و بسته های یادگیری مختلف در زمینه مدیریت، روانشناسی، ارزیابی عملکرد منابع انسانی، دانش و مهارت مدیریت پروژه، بسته های تربیت مدیر، مدیریت عملکرد و … به صورت حضوری و برخط (آنلاین) برای سازمان ها، شرکت ها و مشتریان خود اقدام نماید.

همه حقوق این سایت برای «شرکت بهین کاو» محفوظ است.